mecem-mekanik-logo Mecem Mekanik Taahhüt Mühendislik

Havalandırma Sistemleri

Havalandırma Sistemleri

Havalandırma sistemleri, bir ortamda hava değişiminin gerçekleşmesini sağlayan sistemdir. Kirli hava çekilir ve yerini taze hava alır. Kalitesi düşen havanın ortamdan uzaklaştırılarak, ortama basılacak taze havanın gerekli filtrasyonlardan geçmesini sağlamak ve uygun hız ve istenen ortam koşullarına getirilmiş halde hedef ortama ulaşmasını amaçlamaktadır.

Doğru ve verimli çalışan havalandırma, odanın tasarım özelliklerini, hacmini ve beslenmesi ve çıkarılması gereken hava hacmini dikkate alan özel olarak tasarlanmış bir sistemdir.

Havalandırma Sistemleri Hizmetlerimiz:

Havalandırma Sistemleri Nasıl Çalışır ?

Herhangi bir havalandırma sisteminin çalışması, doğal ve cebri hava sirkülasyonu ilkelerine dayanır. Her iki seçeneği de kullanmak mümkündür, çünkü her birinin kendi güçlü ve zayıf yönleri vardır.

Havalandırma sistemleri temel ilkelerinden biri, doğal hava akımıdır. Hava kütlelerinin sıcaklık ve basınç farkı nedeniyle oda içinde hareket eder. Bu tip havalandırma, eski tip apartman ve ofis binalarında ana havalandırma olarak kullanılır. Günümüzde insan yoğunluğunun ve çalışan sayısının artması, artan salgın hastalıklar ile beraber doğal havalandırma yöntemlerinin terk edilmesine sebep olmuştur ve artık nerdeyse tüm konut, ofis, AVM benzeri yapılarda havayı filtre eden, uygun koşullara şartlandıran mekanik havalandırma sistemleri zorunlu tutulmaktadır.

Doğal Havalandırma Nasıl Çalışır?

Doğal havalandırma aşağıdaki ilkeler temelinde çalışır:

  • Atık ısıtılmış hava akışları her zaman yukarı doğru eğilimlidir;
  • Soğuk hava kütleleri zemine daha yakın yer kaplar;
  • Soğuk hava kütleleri her zaman sıcaklığın yerini değiştirme eğiliminde olacaktır.

Böyle bir havalandırma sisteminin çalışması için, odada zemine daha yakın bir hava giriş kanalı ve tavanın altına bir egzoz havası çıkışı monte edilmesi yeterli olacaktır. Havalandırma ilkesi, hava kütlelerinin giriş ve çıkışının dengelendiği sürekli bir hava sirkülasyonu devresinin oluşturulmasını içerir. İstenen koşulları birebir sağlamadığı için bu sistemler yetersiz kalmaktadır.
Havalandırma Sistemleri

Cebri Havalandırma Nasıl Çalışır?

Cebri havalandırma, aşağıdaki ilkeler temelinde çalışır:

  • Besleme fanı dış ortamdan hava üfler;
  • Hava filtre ve ısıtıcıdan geçer, temizlenir, ısıtılır;
  • Hava, kanal sisteminden tesise verilir;
  • Egzoz fanı, havanın dış ortama çıkışını (tahliyesini) gerçekleştirir.

Mekanik havalandırma durumunda, hassas hesaplamalar ve bireysel ekipman seçimi gereklidir. Sistemi uygulamak için, havalandırma sistemlerini kontrol etmek için güçlü fanlara, karşılık gelen çapta seçilmiş bir havalandırma kanalı sistemine, damperler, anemostatlar, filtreler, ısıtıcılar, otomasyon şeklinde ek ekipmanlara ihtiyacınız olacaktır.

Böyle bir sistem enerji tüketimi, ilk yatırım maliyet ve ses gibi dikkatli davranılması gereken yanları vardır, bu nedenle kesinlikle bireysel projeye ve belirli görevlere göre gerçekleştirilir.

Havalandırma Ve İklimlendirme Kombinasyonu Nasıl Çalışır?

Havalandırma ve iklimlendirme ilkelerinin kombinasyonu, odada konforlu koşullar yaratmak için haklı olarak en uygun çözüm olarak kabul edilir. Bu yaklaşım, uygun bir mikro iklimin yaratılmasını, istikrarını ve uzun süre otomatik bakımını sağlar.

Kanal havalandırma ekipmanları bu alandaki başarılı örneklerden biridir. Örneğin, kanallı klimalar besleme havasının karıştırılmasına ve şartlandırılan hava ile birlikte beslenmesine izin verir. Ayrıca, merkezi klima gibi ünitelerle tesislerin eş zamanlı havalandırılması ve iklimlendirilmesi sağlanmaktadır. Dış havayı tamamen işlerler ve ortama verirler, bu havalandırma ve iklimlendirmenin temel prensibidir.

Mesaj Gönder
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Mecem Mekanik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?