mecem-mekanik-logo Mecem Mekanik Taahhüt Mühendislik

Merkezi ve Bireysel Isıtma Sistemleri

Merkezi ve Bireysel Isıtma Sistemleri

Merkezi ve bireysel ısıtma sistemlerinin performansı, kullanılan ekipmana, yalıtıma, havalandırmaya ve sıcaklık düzenlemesine bağlıdır.

Isıtma sisteminin verimliliği – ve dolayısıyla maliyeti -, üretebileceği termal enerjiye karşı tüketilen birincil enerji ile ölçülür ve yüzde olarak ifade edilir. Bu yüzde ne kadar yüksekse, sistemin enerji verimliliği o kadar yüksek olur.

Merkezi ve Bireysel Isıtma Sistemleri

Isıtma, tüm ev/apartman daireleri için merkezi bir ısı kaynağıyla sağlanabilir veya bağımsız kombi ve radyatörler kullanılarak merkezi olmayan şekilde sağlanabilir.

Merkezi Isıtma Sistemi Nedir?

Yüksek ısı ihtiyacına sahip projelerde, bir noktaya kurulan ısı merkezleri ile tüm sistemin ısıtma ve sıcak su ihtiyacının karşılanmasını sağlayan sistemlere Merkezi Isıtma Sistemleri denmektedir.

Günümüzde toplam inşaat alanı 2000 m2 üzeri olan projelerde, yönetmelik gereği Merkezi Isıtma Sistemlerine geçiş yapmak zorunludur. Tüm kat maliklerinin, eksiksiz kabulü ile ancak bireysel sistemlere dönüş yapılabilir.

Son yıllarda yaygınlaşmış olan yoğuşmalı ve kaskad sistemler ile birden çok küçük kazan, dış ortam koşullarını ölçen sensörler ile paralel ve sıra ile çalıştırılabilmektedir. Bu sistemler ciddi yakıt tasarrufu sağlayan, çevre dostu uzun ömürlü, konforlu sistemler olarak günümüz projelerinde yerini almıştır.

Bireysel Isıtma Sistemi Nedir?

Daire/ ev içinde yaşayan bireylerin ısıyı ayarlayabildikleri, merkezi sisteme bağlı olmayan özel ısıtma sistemleridir. Su kombide ısınarak evin içinde bulunan tüm radyatörlere yayılır ve konutun ısınmasını sağlar, ek olarak içindeki eşanjör sayesinde sıcak su üretimini de sağlamaktadır.

Hizmetlerimiz:

Merkezi ve Bireysel Isıtma Sistemleri

Merkezi ve Bireysel Isıtma Sistemleri Uygulaması Nasıl Gerçekleşir?

Doğalgaz ile çalışan kombinin içinde, yakıt hava ile karıştırılır ve yakılır. Alevler, ısının havaya aktarıldığı metal bir ısı eşanjörünü ısıtır. Hava, “hava kontrol ünitesinin” ısı fanı tarafından ısı eşanjöründen itilir ve ardından ısı eşanjörünün akış aşağı kanal sistemi boyunca zorlanır. Yanma sonucunda ortaya çıkan atıklar baca borusu ile binadan dışarı atılır.

Isı üretecinde ısınan su pompa yardımıyla ısıtma tesisatı içerisinde sirküle edilir. Isıtma sistemi üzerinde bulunan, radyatör – yerden ısıtma – fan coil gibi ısı transfer yüzeylerine ulaşan sıcak su, ısısını bulunduğu ortama aktarır ve ısıtma işlemini gerçekleştirmiş olur.

Radyatörler, isimlerine rağmen, sadece radyan ısı yaymazlar, aslında ısılarının çoğunu konveksiyon yoluyla verirler; Radyatör tarafından ısınan hava doğal olarak yükselir ve buna göre soğuk hava alçalır, bunun sonucunda ısınan hava dolaşır ve odadaki boşluk ısınır.

Tüm sistem merkezi ve bireysel için aynı bazda çalışır. Sadece kontrol ünitelerinin biri kişiseldir, diğeri ise tüm bina içindir. Merkezi ısıtmanın temel avantajı, elektrikten birim başına daha ucuz fiyat alınmasıdır. Üstelik kazanlar gittikçe daha verimli hale getirilmiştir. Tüm bina aynı anda aynı oranda ısıtıldığından sıcak havanın buluşacağı soğuk hava noktaları kısıtlanmış olur ve ısı evde kalır.

Merkezi sistemde evdeki kaynaklardan %27 oranında tasarruf edebilirsiniz. Tüm sistemlerinizin düzenli olarak çalışmasını, verimli enerji sağlamasını tercih ediyorsanız Mecem Mekanik profesoyonellerine danışınız.

Mesaj Gönder
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Mecem Mekanik
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?